wtorek, 8 października 2013

Olejek kokosowy. Właściwości

Olej kokosowy jest opisywany jako król olejków, najzdrowszy olej na ziemi. Otrzymywany jest poprzez tłoczenie i rozgrzanie twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. W temperaturze poniżej 25°C przybiera wygląd przypominający biały. Natomiast w temperaturze powyżej 25°C jest płynny lekko żółty.

Najbardziej poszukiwany i najcenniejszy jest olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno, poddany minimalnej obróbce. Zawiera on wtedy naturalny zapach i zachowuje wszystkie wartości odżywcze.
Jest "naturalnym dawcą krwi" ponieważ sok z wnętrza ma prawie identyczny skład co osocze ludzkiej krwi.

Skład:
Olej kokosowy zawiera w swym składzie 98%  nasyconych kwasów tłuszczowych w tym:
- duże pokłady kwasu laurowego - 44% - to najwięcej ze wszystkich olejków. Kwas laurowy ma silne bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości, niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową - m.in. wirusa HIV, wirusa opryszczki, przeziębieni. Kwas ten naturalnie występuje również w mleku matki, dzięki temu dziecko uodparnia się na choroby.
- kwas mirystynowy - 18%
- kwas palmitynowy - 11%
- kwas kaprylowy - 5-11%
- kwas kaprynowy - 4-9%
- kwas stearynowy - 6%
- kwas oleinowy - 7%
- kwas linolowy - 2%
- kwas kapronowy - 0,5-1,5%

Poza tym zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, żelazo, magnez, wapń, potas, cynk, fosfor.

Sok orzecha kokosowego zawiera najbogatsze źródła elektrolitów. Więcej aniżeli większość napojów izotonicznych którymi nawadniają się sportowcy. Stanowi więc źródło energii i wytrzymałości, poprawia wydajność fizyczną i sportową.

Kwasy tłuszczowe nasycone jak wiadomo każdemu nie są zdrowe. Co jednak sprawia że te zawarte w kokosie są zdrowe ? Już tłumacze:  kwasy nasycone można podzielić na kwasy o:
- krótkich łańcuchach (liczba atomów węgla od 4 do 8);
- średnich łańcuchach (od 8 do 12);
- długich łańcuchach (od 25 wzwyż);
Większość kwasów tłuszczowych które przyjmujemy w pożywieniu zawiera długie łańcuchy i aby zostały przyswojone przez organizm muszą być wcześniej rozbite na czynniki pierwsze co się zwykle naszemu organizmowi nie do końca udaje i dlatego zaczynamy tyć :) Natomiast w oleju kokosowym dominują tłuszcze ze średnimi łańcuchami atomowymi. Co to oznacza ? Są dużo lepiej przyswajalne przez organizm. Wnikają one do mitochondriów komórkowych gdzie zostają zamienione bezpośrednio w energię.

Właściwości: 
- nie usuwa rezerw przeciwutleniaczy w odróżnieniu od innych olejków
- chroni skórę przed infekcjami
- stosowany na skórę sprawia że cera jest wspaniale nawilżona, ujędrniona i promienna oraz zapobiega zmarszczkom
- działa odbudowująco, ochronnie, nawilżająco i regenerująco na włosy. Duża ilość kwasu laurowego zawarta w olejku zapobiega utracie protein we włosach - w tych zniszczonych jak i zdrowych w odróżnieniu od innych olejków. Jako jedyny tłuszcz potrafi wniknąć w głąb włosa, dzięki temu może doskonale zastąpić nabłyszczacz czy też odżywkę do włosów
- leczy łupież
- pomaga w leczeniu łuszczycy, zapaleniu skóry oraz innych infekcji
- sprawdza się też doskonale w kuchni.


Spożywanie oleju kokosowego ma szereg korzyści m.in. zdrowsza skóra i włosy, utrata wagi, wzmocnienie układu odpornościowego itp. Proponuję więc dodawać go do wielu dań. Osobiście dodaję starty miąższ podczas smażenia do jajecznicy. Ma dzięki temu wspaniały smak i jest co najważniejsze zdrowa :)
- świetnie walczy z próchnicą zębów. Naukowcy odkryli że skutecznie hamuje rozwój szkodliwych bakterii powodujących ubytki. Wymieszany ze śliną to niezwykła broń w higienie jamy ustnej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz